| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB683V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19446 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB683V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB683V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB683V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB683V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB683V is new and unused, you can buy ERA-6YEB683V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB683V.
| UPW2V101MRD | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2V101MRD.pdf | |
| 30D337M025DD2A | 330µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 885 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D337M025DD2A.pdf | |
| MKT1818433065G | 0.33µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | MKT1818433065G.pdf | |
| M39003/01-5449H | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-5449H.pdf | |
| 405I22B24M00000 | 24MHz ±20ppm Crystal 13pF 50 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 405I22B24M00000.pdf | |
| ER1025-82JR | 390µH Unshielded Molded Inductor 40mA 35 Ohm Max Axial | ER1025-82JR.pdf | |
| PI6C22409WEX | IC ZERO DELY CLK BUFF 1:9 16SOIC | PI6C22409WEX.pdf | |
| EP3SL110F780C3 | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SL110F780C3.pdf | |
| PIC18F4220-E/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4220-E/P.pdf | |
| REC7.5-4809DRW/H1/A/M/SMD/CTRL-R | CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-09V | REC7.5-4809DRW/H1/A/M/SMD/CTRL-R.pdf | |
| VE-J1V-IW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VE-J1V-IW-F4.pdf | |
| 8690150000 | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 115VAC Coil Socketable | 8690150000.pdf | |
| CA3100E28-21PWBF80A176-05 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CA3100E28-21PWBF80A176-05.pdf | |
| CTV07RW-11-19PE-P35 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTV07RW-11-19PE-P35.pdf | |
| RG1005N-152-W-T5 | RES SMD 1.5KOHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005N-152-W-T5.pdf |