| Manufacturer Part Number: | DC630-104K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 3.21A 95 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.21A | |
| Current - Saturation | 6.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 95 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-104K is new and unused, you can buy DC630-104K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-104K.
| 01020071H | FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 15A PCB | 01020071H.pdf | |
| RCC31HEYH | CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL | RCC31HEYH.pdf | |
| 4302-103K | 10µH Unshielded Inductor 180mA 4.5 Ohm Max Nonstandard | 4302-103K.pdf | |
| TLV5623CDRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | TLV5623CDRG4.pdf | |
| VI-B4V-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VI-B4V-EW-S.pdf | |
| TVS07RF-13-63PA | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RF-13-63PA.pdf | |
| D38999/26WG41JB | 41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26WG41JB.pdf | |
| MS27466E19F32PL | 32 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS27466E19F32PL.pdf | |
| WR-50P-HF-HD-A1E-R1200 | 50 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold | WR-50P-HF-HD-A1E-R1200.pdf | |
| M80-7045105 | 51 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-7045105.pdf | |
| 1518-3/4ST | 18 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Solder Lugs, Single | 1518-3/4ST.pdf | |
| OSTVO121251 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTVO121251.pdf | |
| CRCW20101R30FKEFHP | RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 2010 | CRCW20101R30FKEFHP.pdf | |
| SFR2500007503FR500 | RES 750K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500007503FR500.pdf |