| Manufacturer Part Number: | CRG0603F75K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F75K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F75K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622996-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F75K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F75K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F75K is new and unused, you can buy CRG0603F75K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F75K.
| 1N5419E3 | DIODE GEN PURP 500V 3A AXIAL | 1N5419E3.pdf | |
| YFF15PC0G435MT000N | 4.3µF Feed Through Capacitor 4V 2A 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad | YFF15PC0G435MT000N.pdf | |
| EL5172IYZ-T13 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | EL5172IYZ-T13.pdf | |
| MPR5GD12V | LED Panel Indicator Green Diffused 40° 12V Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) | MPR5GD12V.pdf | |
| MSM40A | AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W | MSM40A.pdf | |
| TVS06RF-19-11HB-LC | TV 11C 11#16 PIN PLUG | TVS06RF-19-11HB-LC.pdf | |
| 749721-7 | 68 Position D-Type Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 749721-7.pdf | |
| DAMX15PK87 | D SUB 15 PIN SOLDER 30 AU TIN | DAMX15PK87.pdf | |
| 3-178140-3 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold | 3-178140-3.pdf | |
| 800-10-023-20-004101 | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 800-10-023-20-004101.pdf | |
| 94099-427HLF | 27 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 94099-427HLF.pdf | |
| 929850-01-13-30 | 13 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929850-01-13-30.pdf | |
| Y17463K95921B9R | RES SMD 3.95921K OHM 0.6W 3017 | Y17463K95921B9R.pdf | |
| CMF50560R00GKRE | RES 560 OHM 1/4W 2% AXIAL | CMF50560R00GKRE.pdf |