| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-152K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9755 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 1.18 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-152K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-152K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 700mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.18 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-152K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-152K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-152K is new and unused, you can buy AIAP-03-152K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-152K.
| 591D227X06R3V2T035 | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 3017 (7644 Metric) 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | 591D227X06R3V2T035.pdf | |
| SL1411A075A | GDT 75V 10KA THROUGH HOLE | SL1411A075A.pdf | |
| 7B11000024 | 11.0592MHz ±20ppm Crystal 18pF -10°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7B11000024.pdf | |
| HKQ0603U1N2C-T | 1.2nH Unshielded Multilayer Inductor 800mA 80 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | HKQ0603U1N2C-T.pdf | |
| S99FL208K0RMFI041 | IC MEMORY 1GB FLASH 3.0V 56TSOP | S99FL208K0RMFI041.pdf | |
| 6N135SVM | Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-SMT | 6N135SVM.pdf | |
| CD4825D2UH | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck | CD4825D2UH.pdf | |
| ERA-8APB5361V | RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 | ERA-8APB5361V.pdf | |
| SFM315-LPGE-D15-SP-BK | 30 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SFM315-LPGE-D15-SP-BK.pdf | |
| CLT-127-02-G-D | 54 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | CLT-127-02-G-D.pdf | |
| TST02PA00 | 2 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.200" (5.08mm) | TST02PA00.pdf | |
| HW13100000J0G | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW13100000J0G.pdf | |
| 1885510000 | 11 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 1885510000.pdf | |
| CMF55166R66BEBF | RES 166.66 OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55166R66BEBF.pdf |