| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5361V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5361V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5361V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5361V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5361V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5361V is new and unused, you can buy ERA-8APB5361V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5361V.
| SIT8008BI-72-33S-7.372800D | OSC XO 3.3V 7.3728MHZ ST | SIT8008BI-72-33S-7.372800D.pdf | |
| T820109004DH | SCR Module 1000V 1410A Single Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | T820109004DH.pdf | |
| MHBAWT-0000-000F0UB235G | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Warm 3500K 3-Step MacAdam Ellipse 18V 240mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000F0UB235G.pdf | |
| 96R1A-R16-B15L | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 1W PC Pins | 96R1A-R16-B15L.pdf | |
| VE-B5V-CW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VE-B5V-CW-B1.pdf | |
| 15-47-4100 | 10 Position CIC, FFC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line) | 15-47-4100.pdf | |
| DF1B-34DP-2.5DSA | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin | DF1B-34DP-2.5DSA.pdf | |
| 956212-2700-AR-PT | 12 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 956212-2700-AR-PT.pdf | |
| 67227-015LF | 30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 67227-015LF.pdf | |
| A30350807MP | 8 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A30350807MP.pdf | |
| 1821950000 | 12 Position Terminal Block Plug, Blade Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1821950000.pdf |