| Manufacturer Part Number: | 630D107M020DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 20V Aluminum Capacitors Axial, Can |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 630D107M020DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-630D107M020DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 630D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 395 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 630D107M020DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
630D107M020DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 630D107M020DC2A is new and unused, you can buy 630D107M020DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 630D107M020DC2A.
| ERWF401LGC182MC96M | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF401LGC182MC96M.pdf | |
| TPSMB33HE3/5BT | TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC SMB | TPSMB33HE3/5BT.pdf | |
| CN0805K30G | VARISTOR 47V 80A 0805 | CN0805K30G.pdf | |
| 208484060003025 | CONNECTOR RECEPT 60POS STR | 208484060003025.pdf | |
| NTB6410ANG | MOSFET N-CH 100V 76A D2PAK | NTB6410ANG.pdf | |
| 103-182J | 1.8µH Unshielded Inductor 325mA 920 mOhm Max 2-SMD | 103-182J.pdf | |
| ISD1616BPY01 | Voice Record/Playback IC Single Message 10.6 ~ 30 Sec Pushbutton 16-DIP | ISD1616BPY01.pdf | |
| ADP1872ARMZ-0.6-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | ADP1872ARMZ-0.6-R7.pdf | |
| M52210DEMO | MCF5221x ColdFire® MCU 32-Bit Coldfire V2 Embedded Evaluation Board | M52210DEMO.pdf | |
| RCC49DRTN | CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD | RCC49DRTN.pdf | |
| D38999/26WJ20PE | 30 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26WJ20PE.pdf | |
| AWP60-8240-T-R | 60 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold | AWP60-8240-T-R.pdf | |
| 3-1969540-8 | 38 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.098" (2.50mm) | 3-1969540-8.pdf | |
| 0192210565 | Ring Terminal Connector 3/8 Stud Flat Sided, Tubular 2 AWG Crimp | 0192210565.pdf | |
| Y16244K00000A9W | RES SMD 4K OHM 0.05% 1/5W 0805 | Y16244K00000A9W.pdf |