| Manufacturer Part Number: | 5500-822K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µH Unshielded Inductor 8.74A 13 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-822K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-822K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 8.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 8.74A | |
| Current - Saturation | 6.52A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 13 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-822K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-822K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-822K is new and unused, you can buy 5500-822K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-822K.
| B43601C2128M67 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C2128M67.pdf | |
| SIT9002AI-23N25EX | 1MHz ~ 220MHz LVDS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 77mA Enable/Disable | SIT9002AI-23N25EX.pdf | |
| 8N4DV85LC-0053CDI | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0053CDI.pdf | |
| R1LV5256ESP-7SI#B0 | IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOP | R1LV5256ESP-7SI#B0.pdf | |
| LTL-16KE | Red LED Indication - Discrete Radial | LTL-16KE.pdf | |
| VI-20T-CX | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-20T-CX.pdf | |
| V375A15C400BL | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V375A15C400BL.pdf | |
| HF12-1A54-8 | RF Relay SPST-NO (1 Form A) Through Hole | HF12-1A54-8.pdf | |
| RG1608P-3921-B-T5 | RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-3921-B-T5.pdf | |
| TXR30AB45-2216AI2-CS2514 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 23, F | TXR30AB45-2216AI2-CS2514.pdf | |
| C0909A12-12P7Y406 | 26500 12C 12#20 P BY PLUG LC | C0909A12-12P7Y406.pdf | |
| C48-13R24-57P-106 | 26500 57C 55#20 2#12 PIN RECP | C48-13R24-57P-106.pdf | |
| DF15B(1.8)-30DS-0.65V(50) | 30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | DF15B(1.8)-30DS-0.65V(50).pdf | |
| 4-644020-0 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 24 AWG | 4-644020-0.pdf | |
| RLR07C7872FPR36 | RES 78.7K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C7872FPR36.pdf |