| Manufacturer Part Number: | 5142-395K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Unshielded Wirewound Inductor 130mA 15.5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5142-395K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5142-395K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5142 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 130mA | |
| Current - Saturation | 170mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 15.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 1.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5142-395K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5142-395K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5142-395K is new and unused, you can buy 5142-395K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5142-395K.
| 25ZLK470MTA8X20 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLK470MTA8X20.pdf | |
| M39003/09-2018H | 180µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 60 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-2018H.pdf | |
| GCM18DTAI | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | GCM18DTAI.pdf | |
| SIT8924AA-72-33E-12.272700D | OSC XO 3.3V 12.2727MHZ OE | SIT8924AA-72-33E-12.272700D.pdf | |
| 511FAA-ABAG | 100kHz ~ 124.999MHz LVDS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 23mA Enable/Disable | 511FAA-ABAG.pdf | |
| 1N4148-A | Diode Standard 75V 150mA Through Hole DO-35 | 1N4148-A.pdf | |
| 8N4QV01FG-0031CDI8 | VCXO IC 80MHz, 100MHz, 125MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0031CDI8.pdf | |
| M2S090T-1FG676I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S090T-1FG676I.pdf | |
| VI-BWN-EV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-BWN-EV-F4.pdf | |
| VE-J5P-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W | VE-J5P-MZ-F4.pdf | |
| SI2457FS08-EVB | Si2457 ISOmodem® Series Telecom, Data Acquisition Arrangement (DAA) Evaluation Board | SI2457FS08-EVB.pdf | |
| RT0402FRD0712K1L | RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRD0712K1L.pdf | |
| FMB100DYRD | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 200PO | FMB100DYRD.pdf | |
| T38467-19-0 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38467-19-0.pdf |