| Manufacturer Part Number: | 500D476M063CC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D476M063CC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D476M063CC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 550 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D476M063CC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D476M063CC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D476M063CC2A is new and unused, you can buy 500D476M063CC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D476M063CC2A.
| 09061302901 | DIN-POWER F030MS-3 0C1-1 | 09061302901.pdf | |
| GBC05DRTH-S13 | CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND | GBC05DRTH-S13.pdf | |
| VS-MBR2035CTPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 10A Through Hole TO-220-3 | VS-MBR2035CTPBF.pdf | |
| SRR0905-121K | 120µH Shielded Wirewound Inductor 630mA 370 mOhm Max Nonstandard | SRR0905-121K.pdf | |
| EP4SGX360NF45C2 | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX360NF45C2.pdf | |
| VE-B0Z-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-B0Z-CY-S.pdf | |
| VE-B4K-IU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VE-B4K-IU-F1.pdf | |
| CA3106E16-12PB06 | 1 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E16-12PB06.pdf | |
| TV07DT-23-21S-LC | TV 21C 21#16 SKT J/N RECP | TV07DT-23-21S-LC.pdf | |
| KPTC6E8-2SD | 2 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | KPTC6E8-2SD.pdf | |
| FCC17C37SA21B | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17C37SA21B.pdf | |
| 54112-109160800LF | 16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54112-109160800LF.pdf | |
| 3044173 | Terminal Block Connector 2 Position Ground, Earth Green, Yellow 6-20 AWG | 3044173.pdf | |
| SFR16S0001374FR500 | RES 1.37M OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR16S0001374FR500.pdf |