| Manufacturer Part Number: | SRR0905-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Shielded Wirewound Inductor 630mA 370 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR0905-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR0905-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR0905 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR0905.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR0905 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 630mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 370 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 31 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.189" (4.80mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR0905-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR0905-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR0905-121K is new and unused, you can buy SRR0905-121K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR0905-121K.
| VJ0603D131MLBAJ | 130pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D131MLBAJ.pdf | |
| 501BCJ-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 6.5mA Enable/Disable | 501BCJ-ABAF.pdf | |
| IRFH5250DTRPBF | MOSFET N-CH 25V 40A 8VQFN | IRFH5250DTRPBF.pdf | |
| MB96F695ABPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96690 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F695ABPMC-GSE1.pdf | |
| CD74HC366E | Buffer, Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-PDIP | CD74HC366E.pdf | |
| 74HC175DB,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP | 74HC175DB,112.pdf | |
| AD1580BRT-REEL7 | Shunt Voltage Reference IC ±0.08% 10mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AD1580BRT-REEL7.pdf | |
| S-816A59AMC-BBIT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.9V 1A SOT-23-5 | S-816A59AMC-BBIT2U.pdf | |
| XREWHT-L1-0000-00B02 | LED Lighting XLamp® XR-E White, Cool 6350K 3.3V 350mA 90° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XREWHT-L1-0000-00B02.pdf | |
| GPC140-28G | AC/DC CONVERTER 28V 140W | GPC140-28G.pdf | |
| CN0967C16G10P7-040 | 26500 10C 10#16 P TH RECP LC | CN0967C16G10P7-040.pdf | |
| 98426-S16-04-297LF | 8 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold, GXT™ Through Hole | 98426-S16-04-297LF.pdf | |
| RCP0603W91R0GWB | RES SMD 91 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W91R0GWB.pdf |