| Manufacturer Part Number: | 500D476M025BB5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D476M025BB5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D476M025BB5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.689" L (6.30mm x 17.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 461 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D476M025BB5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D476M025BB5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D476M025BB5A is new and unused, you can buy 500D476M025BB5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D476M025BB5A.
| 50MS747MEFCTA8X7 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS747MEFCTA8X7.pdf | |
| 357-036-544-202 | CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO | 357-036-544-202.pdf | |
| ASTMHTFL-14.7456MHZ-XJ-E-T3 | 14.7456MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-14.7456MHZ-XJ-E-T3.pdf | |
| MK22DX256VLH5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK22DX256VLH5.pdf | |
| MAX793RESE+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX793RESE+.pdf | |
| 5612301100 | LED Circuit Board Indicator Single Yellow Diffused 2.4V 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole | 5612301100.pdf | |
| RW2-2415S/H3 | CONV DC/DC 2W 18-36VIN 15VOUT | RW2-2415S/H3.pdf | |
| VE-B3D-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-B3D-MX-F1.pdf | |
| ABM28DRTN-S13 | CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 | ABM28DRTN-S13.pdf | |
| D38999/20JJ8PD | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20JJ8PD.pdf | |
| RMCF2010JT750K | RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 2010 | RMCF2010JT750K.pdf | |
| RP73D2A866KBTDF | RES SMD 866K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A866KBTDF.pdf | |
| 9T12062A3653CBHFT | RES SMD 365K OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A3653CBHFT.pdf |