| Manufacturer Part Number: | RMCF2010JT750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2010JT750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2010JT750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2010JT750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2010JT750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2010JT750K is new and unused, you can buy RMCF2010JT750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2010JT750K.
| CBR08C829BCGAC | 8.2pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C829BCGAC.pdf | |
| MKP1839322254 | 0.022µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) | MKP1839322254.pdf | |
| MKP385551063JPP4T0 | 5.1µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP385551063JPP4T0.pdf | |
| EBC15DRYN-S734 | CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD | EBC15DRYN-S734.pdf | |
| FXO-HC735-25 | 25MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC735-25.pdf | |
| IRF9630L | MOSFET P-CH 200V 6.5A TO-262 | IRF9630L.pdf | |
| 8N4Q001FG-0021CDI | Clock Oscillator IC 164.3555MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0021CDI.pdf | |
| MK10DN128VLH5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK10DN128VLH5.pdf | |
| RER60F24R9RCSL | RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 5W | RER60F24R9RCSL.pdf | |
| AGM40DTAT-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | AGM40DTAT-S189.pdf | |
| KJA6T21F41PNL | 41 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJA6T21F41PNL.pdf | |
| 423-83-212-41-001101 | 12 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 423-83-212-41-001101.pdf | |
| RNC60H1021FSR36 | RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNC60H1021FSR36.pdf |