| Manufacturer Part Number: | 4302H3-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9887 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Amber LED Indication - Discrete 12V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302H3-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302H3-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 4302H Series 5mm, T-1 3/4 Round with Domed Top Integrated Resistor 5 Volts and 12 Volts | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.93mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V | |
| Current - Test | 13mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 583nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 9.11mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302H3-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302H3-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302H3-12V is new and unused, you can buy 4302H3-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302H3-12V.
| ECA-2AHG102 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHG102.pdf | |
| ASTMUPCE-33-212.500MHZ-LY-E-T | 212.5MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCE-33-212.500MHZ-LY-E-T.pdf | |
| VBO36-12NO8 | RECT BRIDGE 30A 1200V FO-B | VBO36-12NO8.pdf | |
| V72C8T100BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W | V72C8T100BG3.pdf | |
| VI-2WN-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-2WN-CV-F1.pdf | |
| BPD2F | 16VAC 1.25A AC/AC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input | BPD2F.pdf | |
| MCT06030C7871FP500 | RES SMD 7.87K OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C7871FP500.pdf | |
| 1445721-4 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | 1445721-4.pdf | |
| KJB6T115PA-T69 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T115PA-T69.pdf | |
| OSTV7213151 | 21 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTV7213151.pdf | |
| M55342H12B3B92RT1 | RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342H12B3B92RT1.pdf |