| Manufacturer Part Number: | 2510-74K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Inductor 52mA 17 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-74K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-74K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 52mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 17 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 8.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-74K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-74K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-74K is new and unused, you can buy 2510-74K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-74K.
| CDR33BP222BKZSAT | 2200pF 100V Ceramic Capacitor BP 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CDR33BP222BKZSAT.pdf | |
| M39003/09-0225/TR | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 95 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0225/TR.pdf | |
| CGL-600 | LIMITRON FAST ACTING FUSE | CGL-600.pdf | |
| 357-050-544-204 | CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO | 357-050-544-204.pdf | |
| ECS-196.6-20-5P-TR | 19.6608MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ECS-196.6-20-5P-TR.pdf | |
| ECS-61-32-1 | 6.144MHz ±30ppm Crystal 32pF 40 Ohm -10°C ~ 70°C Through Hole HC49/U | ECS-61-32-1.pdf | |
| 445W22C25M00000 | 25MHz ±20ppm Crystal 16pF 40 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W22C25M00000.pdf | |
| 1N4762AP/TR8 | Zener Diode 82V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4762AP/TR8.pdf | |
| FN2020-16-06 | FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A | FN2020-16-06.pdf | |
| LAL03TB100K | 10µH Unshielded Inductor 160mA 2.5 Ohm Max Axial | LAL03TB100K.pdf | |
| PS9552L3-AX | 2.5A Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-SMD Gull Wing | PS9552L3-AX.pdf | |
| KPSE01J18-32S | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE01J18-32S.pdf | |
| 98464-F61-32ULF | 32 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 98464-F61-32ULF.pdf | |
| RT1206CRC07976KL | RES SMD 976K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRC07976KL.pdf |