| Manufacturer Part Number: | 2510-40K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Inductor 143mA 2.3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-40K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-40K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 143mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 80MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-40K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-40K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-40K is new and unused, you can buy 2510-40K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-40K.
| 885012007054 | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 885012007054.pdf | |
| DSC1121DM1-033.3333 | 33.3333MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121DM1-033.3333.pdf | |
| MK12DX256VMC5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK12DX256VMC5.pdf | |
| 7202LA12TPG | IC FIFO ASYNCH 1KX9 12NS 28DIP | 7202LA12TPG.pdf | |
| V48C3V3E75BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V48C3V3E75BN2.pdf | |
| TXS2SA-LT-24V | TXS RELAY 2 FORM C 24V | TXS2SA-LT-24V.pdf | |
| AC0603FR-0762KL | RES SMD 62K OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-0762KL.pdf | |
| LJT06RE-17-26P | LJT 26C 26#20 PIN PLUG | LJT06RE-17-26P.pdf | |
| KPT06F8-2PX | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06F8-2PX.pdf | |
| RJHSE538EA8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538EA8.pdf | |
| 6-1971800-3 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin | 6-1971800-3.pdf | |
| 531984-1 | 90 Position Rectangular Housing Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) | 531984-1.pdf | |
| 1773976 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 1773976.pdf | |
| RG2012N-4752-B-T1 | RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-4752-B-T1.pdf |