| Manufacturer Part Number: | 2474-37K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Molded Inductor 390mA 2.3 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2474-37K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2474-37K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2474 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 390mA | |
| Current - Saturation | 200mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2474-37K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2474-37K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2474-37K is new and unused, you can buy 2474-37K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2474-37K.
| 08051C332KAT2P | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 08051C332KAT2P.pdf | |
| SQCA5A121FAJME | 120pF 50V Ceramic Capacitor A 0605 (1613 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | SQCA5A121FAJME.pdf | |
| 930C2P33K-F | 0.33µF Film Capacitor 175V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.362" Dia x 1.000" L (9.20mm x 25.40mm) | 930C2P33K-F.pdf | |
| GBM10DRMD-S273 | CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW | GBM10DRMD-S273.pdf | |
| CDRH2D18/LDNP-220NC | 22µH Shielded Inductor 680mA 320 mOhm Max Nonstandard | CDRH2D18/LDNP-220NC.pdf | |
| LTC2634CMSE-LMX8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-LMX8#PBF.pdf | |
| SIM3C166-B-GQ | ARM® Cortex®-M3 SiM3C1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SIM3C166-B-GQ.pdf | |
| R5F5630DCDLK#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F5630DCDLK#U0.pdf | |
| LT1999MPS8-20#PBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | LT1999MPS8-20#PBF.pdf | |
| 7035L15PF | IC SRAM 144KBIT 15NS 100TQFP | 7035L15PF.pdf | |
| 585SX4Q25F103SP | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins | 585SX4Q25F103SP.pdf | |
| GTC030-20-11S-B30 | GT 13C 13#16 SKT RECP WALL RM | GTC030-20-11S-B30.pdf | |
| MS3101E10S-2P | 1 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3101E10S-2P.pdf | |
| CRCW0201576RFKED | RES SMD 576 OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW0201576RFKED.pdf |