| Manufacturer Part Number: | 1N3294A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3294A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3294A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 13mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3294A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3294A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3294A is new and unused, you can buy 1N3294A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3294A.
| B32672L8102J189 | 1000pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) | B32672L8102J189.pdf | |
| 51787-001LF | PWRBLADE R/A LF REC | 51787-001LF.pdf | |
| EMC07DRYN-S734 | CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD | EMC07DRYN-S734.pdf | |
| DRA73-102-R | 1mH Shielded Wirewound Inductor 235mA 5.15 Ohm Nonstandard | DRA73-102-R.pdf | |
| VI-B2Z-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VI-B2Z-CW-F2.pdf | |
| VE-B4M-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VE-B4M-CV-F1.pdf | |
| DY040-2 | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 45W | DY040-2.pdf | |
| ERA-8APB6192V | RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 | ERA-8APB6192V.pdf | |
| CN0966B24S57S6Y140 | 57 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B24S57S6Y140.pdf | |
| CA3106E18-4SB15F0 | 4 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | CA3106E18-4SB15F0.pdf | |
| 0181170016 | SYNERGY DBL BLNK 10 QTY BLACK | 0181170016.pdf | |
| OSTVL065250 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | OSTVL065250.pdf | |
| 2-332095-2 | Pin Receptacle Connector 0.013" ~ 0.020" (0.33mm ~ 0.51mm) No Tail Solder | 2-332095-2.pdf | |
| RT0603WRE075K36L | RES SMD 5.36K OHM 1/10W 0603 | RT0603WRE075K36L.pdf |