| Manufacturer Part Number: | 1537-702K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220nH Shielded Inductor 1.92A 39 mOhm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-702K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-702K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 220nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.92A | |
| Current - Saturation | 1.92A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 39 mOhm | |
| Q @ Freq | 45 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 250MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-702K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-702K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-702K is new and unused, you can buy 1537-702K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-702K.
| 2-5700-IG1-P10-0.7A | CIR BRKR THRM 700MA 250VAC 50VDC | 2-5700-IG1-P10-0.7A.pdf | |
| 3ABP 20-R | FUSE CERAMIC 20A 250VAC 3AB 3AG | 3ABP 20-R.pdf | |
| P1330R-124K | 120µH Unshielded Inductor 327mA 1.8 Ohm Max Nonstandard | P1330R-124K.pdf | |
| DS1375T+T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 16B I²C, 2-Wire Serial 6-WDFN Exposed Pad | DS1375T+T&R.pdf | |
| ST16C1550IQ48-F | IC UART FIFO 16B 48TQFP | ST16C1550IQ48-F.pdf | |
| SN74AS533ADW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74AS533ADW.pdf | |
| DS2762BE+T&R | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 16-TSSOP | DS2762BE+T&R.pdf | |
| S1DXM-A2C60M-AC24V | On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.5 Sec ~ 60 Min Delay 7A @ 250VAC Socket | S1DXM-A2C60M-AC24V.pdf | |
| ASM40DRMD-S288 | CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND | ASM40DRMD-S288.pdf | |
| TV06RW-11-5SA | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06RW-11-5SA.pdf | |
| D25S90C6GX00LF | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | D25S90C6GX00LF.pdf | |
| 416-87-254-41-013101 | 54 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-87-254-41-013101.pdf | |
| 1786430000 | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | 1786430000.pdf | |
| RG2012V-3010-B-T5 | RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012V-3010-B-T5.pdf |