| Manufacturer Part Number: | P1330R-124K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Inductor 327mA 1.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1330R-124K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1330R-124K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1330R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 327mA | |
| Current - Saturation | 111mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1330R-124K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1330R-124K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1330R-124K is new and unused, you can buy P1330R-124K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1330R-124K.
| GRM1555C1E2R6CA01D | 2.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E2R6CA01D.pdf | |
| S1008-181J | 180nH Shielded Inductor 970mA 120 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | S1008-181J.pdf | |
| 70261L20PFI | IC SRAM 256KBIT 20NS 100TQFP | 70261L20PFI.pdf | |
| CS9201YDF8 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 8-SOIC | CS9201YDF8.pdf | |
| SI8631BB-B-IS1R | General Purpose Digital Isolator 2500Vrms 3 Channel 150Mbps 35kV/µs CMTI 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SI8631BB-B-IS1R.pdf | |
| 5988640202F | Green, Yellow 570nm Green, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Yellow 1210 (3225 Metric) | 5988640202F.pdf | |
| VE-J6J-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-J6J-IY-F4.pdf | |
| VE-26Z-IU | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VE-26Z-IU.pdf | |
| VI-B0R-MX | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-B0R-MX.pdf | |
| AMM36DRSN | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | AMM36DRSN.pdf | |
| CN0966B10S05PN-200 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B10S05PN-200.pdf | |
| SJS816201 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | SJS816201.pdf | |
| T38023-03-0 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38023-03-0.pdf | |
| RT1206CRE0773K2L | RES SMD 73.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE0773K2L.pdf |