| Manufacturer Part Number: | 1008-068K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8nH Unshielded Inductor 1.562A 50 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-068K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-068K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 6.8nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.562A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.085" (2.16mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-068K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-068K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-068K is new and unused, you can buy 1008-068K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-068K.
| SMCG170AHE3/57T | TVS DIODE 170VWM 275VC SMC | SMCG170AHE3/57T.pdf | |
| 09233327921 | DIN-SIGNAL 2C032MS-3,0C1-3-CLIP | 09233327921.pdf | |
| DSR01S30SC(TPL3) | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SC2 | DSR01S30SC(TPL3).pdf | |
| SBR1045SP5-13 | DIODE SBR 45V 10A POWERDI5 | SBR1045SP5-13.pdf | |
| JANTX2N2907AUA | TRANS PNP 60V 0.6A | JANTX2N2907AUA.pdf | |
| TLC339CD | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 14-SOIC | TLC339CD.pdf | |
| TLC352IDG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Drain, TTL 8-SOIC | TLC352IDG4.pdf | |
| ZR40402R41 | Shunt Voltage Reference IC ±2% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | ZR40402R41.pdf | |
| ISL6244CRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | ISL6244CRZ.pdf | |
| XPGWHT-L1-R250-00FE5 | LED Lighting XLamp® XP-G White, Neutral 4000K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGWHT-L1-R250-00FE5.pdf | |
| DS2E-ML-DC24V | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | DS2E-ML-DC24V.pdf | |
| GMA36DTKI-S288 | CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND | GMA36DTKI-S288.pdf | |
| TV06DT-17-99HB-LC | TV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG | TV06DT-17-99HB-LC.pdf | |
| 0956223981 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded Cat3 | 0956223981.pdf |