| Manufacturer Part Number: | 0510-50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor 27V 3.7A 500MHz ~ 1GHz 50W Chassis Mount 55AV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0510-50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0510-50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 27V | |
| Frequency - Transition | 500MHz ~ 1GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | 7dB | |
| Power - Max | 50W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 500mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3.7A | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | 55AV | |
| Supplier Device Package | 55AV | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0510-50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0510-50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 0510-50A is new and unused, you can buy 0510-50A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0510-50A.
| GRM219C80J106KE39D | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM219C80J106KE39D.pdf | |
| JANTX1N5540C-1 | Zener Diode 20V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5540C-1.pdf | |
| 2N3735L | TRANS NPN 40V 1.5A TO-5 | 2N3735L.pdf | |
| PM0805-82NK | 82nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 420 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | PM0805-82NK.pdf | |
| MIC5255-4.75BM5 TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.75V 150mA SOT-23-5 | MIC5255-4.75BM5 TR.pdf | |
| PTS45-02L-503B2 | 50k Ohm 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 45mm Adjustment Type | PTS45-02L-503B2.pdf | |
| RP10-2405SEW/N/M2 | CONV DC/DC 10W 9-36VIN 05VOUT | RP10-2405SEW/N/M2.pdf | |
| AF1206FR-0791KL | RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 | AF1206FR-0791KL.pdf | |
| TX54AB00-2210-CS2472 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 5/16-18 UNEF 22 | TX54AB00-2210-CS2472.pdf | |
| 68488-136HLF | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68488-136HLF.pdf | |
| CRCW06033K09DHEAP | RES SMD 3.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 | CRCW06033K09DHEAP.pdf | |
| CF14JT75R0 | RES 75 OHM 1/4W 5% CARBON FILM | CF14JT75R0.pdf | |
| RN60D32R5FB14 | RES 32.5 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D32R5FB14.pdf |