| Manufacturer Part Number: | WBR8-250A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR8-250A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR8-250A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 8µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 32 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 56mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.320" L (10.16mm x 33.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR8-250A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR8-250A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR8-250A is new and unused, you can buy WBR8-250A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR8-250A.
| VJ1825A152JBEAT4X | 1500pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm) | VJ1825A152JBEAT4X.pdf | |
| FFAT96 | Tubular Free Hanging Ferrite Core 134 Ohm @ 100MHz ID 0.236" Dia (6.00mm) OD 0.354" Dia (9.00mm) Length 3.281' (1.00m) | FFAT96.pdf | |
| LS T770-J1L2-1-0-10-R18-Z | Red 628nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Z-Bend | LS T770-J1L2-1-0-10-R18-Z.pdf | |
| LXV50-048SW | 1.05A 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LXV50-048SW.pdf | |
| RT0603DRE0715K8L | RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE0715K8L.pdf | |
| 0387012105 | 5 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387012105.pdf | |
| HW21508100J0G | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW21508100J0G.pdf | |
| 1722228 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1722228.pdf | |
| CRGV2512F1M05 | RES SMD 1.05M OHM 1% 1W 2512 | CRGV2512F1M05.pdf | |
| PHP00805E5111BST1 | RES SMD 5.11K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E5111BST1.pdf | |
| AF164-FR-0714R7L | RES ARRAY 4 RES 14.7 OHM 1206 | AF164-FR-0714R7L.pdf |