| Manufacturer Part Number: | WBR500-25A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 500µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 950 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR500-25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR500-25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 500µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 950 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 280mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.320" L (10.16mm x 33.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR500-25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR500-25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR500-25A is new and unused, you can buy WBR500-25A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR500-25A.
| E81D251VQT561MB25W | CAP ALUM 560UF 250V RADIAL | E81D251VQT561MB25W.pdf | |
| IEGM066-28281-2 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGM066-28281-2.pdf | |
| GBC20DRYI-S13 | CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND | GBC20DRYI-S13.pdf | |
| 9DB801BGLF | IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP | 9DB801BGLF.pdf | |
| S29GL512P12FFIV10A | IC MEMORY 512MB PAGE 64FBGA | S29GL512P12FFIV10A.pdf | |
| QSB7524S24 | DC/DC CONVERTER | QSB7524S24.pdf | |
| RSM22DTMN-S273 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | RSM22DTMN-S273.pdf | |
| CA01COMPG18-10SB | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA01COMPG18-10SB.pdf | |
| 6-2271140-2 | M12, MALE PNL, A CODE,12P,PCB TY | 6-2271140-2.pdf | |
| BACC63BV16F10P6H | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV16F10P6H.pdf | |
| 3421-7020 | 20 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG | 3421-7020.pdf | |
| 3030-01-34-0102 | 34 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin | 3030-01-34-0102.pdf | |
| 961106-5500-AR-PR | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 961106-5500-AR-PR.pdf |