| Manufacturer Part Number: | WBR500-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 500µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR500-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR500-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 500µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.1 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 270mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.000" L (10.16mm x 25.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR500-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR500-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR500-16A is new and unused, you can buy WBR500-16A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR500-16A.
| TAJA155K020H | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 20V 1206 (3216 Metric) 6.5 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TAJA155K020H.pdf | |
| TAJD476K016H | 47µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 800 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TAJD476K016H.pdf | |
| 2510-78J | 180µH Unshielded Inductor 46mA 21.5 Ohm Max 2-SMD | 2510-78J.pdf | |
| R5F100FADFP#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | R5F100FADFP#V0.pdf | |
| DLP6500FLQ | IC XGA DMD 0.65 149CPGA | DLP6500FLQ.pdf | |
| VE-JNB-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VE-JNB-CX-F1.pdf | |
| T90S5D12-24 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | T90S5D12-24.pdf | |
| CS337 | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm) | CS337.pdf | |
| GTC06RV20-4S-027 | GT 4C 4#16 SKT PLUG | GTC06RV20-4S-027.pdf | |
| RJSBE508MC4 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Unshielded | RJSBE508MC4.pdf | |
| 87903-440HLF | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87903-440HLF.pdf | |
| 1858002 | 14 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1858002.pdf | |
| RT0201FRE072K43L | RES SMD 2.43K OHM 1% 1/20W 0201 | RT0201FRE072K43L.pdf | |
| RHC2512JT2R00 | RES SMD 2 OHM 5% 2W 2512 | RHC2512JT2R00.pdf |