| Manufacturer Part Number: | WBR5-450A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 40 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR5-450A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR5-450A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 5µF | |
| Tolerance | -10%, +50% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 42mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.470" Dia x 1.570" L (11.94mm x 39.88mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR5-450A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR5-450A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR5-450A is new and unused, you can buy WBR5-450A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR5-450A.
| VJ1206Y332MXEAT5Z | 3300pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206Y332MXEAT5Z.pdf | |
| SMAJ78CAHE3/61 | TVS DIODE 78VWM 126VC SMA | SMAJ78CAHE3/61.pdf | |
| 74404052033 | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 2.6A 42.2 mOhm Nonstandard | 74404052033.pdf | |
| VE-J1M-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VE-J1M-IY-B1.pdf | |
| PT7722N | REGULATOR 15A 4.5-7.6V 5 BIT VER | PT7722N.pdf | |
| RSM36DRMD-S664 | CONN EDGECARD 72POS .156 WW | RSM36DRMD-S664.pdf | |
| MKJ3B6F8-13SN | 13 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MKJ3B6F8-13SN.pdf | |
| MS27468T13B98S | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27468T13B98S.pdf | |
| CN1020A20G41S7Y040 | 26500 41C 41#20 S BY PLUG LC | CN1020A20G41S7Y040.pdf | |
| VB334N | BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Through Hole Solder | VB334N.pdf | |
| PREC032SAFN-RC | 32 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PREC032SAFN-RC.pdf | |
| 1-1546212-7 | 17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1-1546212-7.pdf | |
| 9T12062A1202BBHFT | RES SMD 12K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A1202BBHFT.pdf | |
| MBB02070C2871FRP00 | RES 2.87K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C2871FRP00.pdf |