| Manufacturer Part Number: | WBR4-350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 51 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR4-350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR4-350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 51 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 36mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.000" L (10.16mm x 25.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR4-350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR4-350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR4-350A is new and unused, you can buy WBR4-350A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR4-350A.
| BZ016010BE95013BG1 | 5pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor R16 | BZ016010BE95013BG1.pdf | |
| 5145376-3 | AMP 1MM STD EDGE 132 POS | 5145376-3.pdf | |
| ECC08DRTN-S13 | CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND | ECC08DRTN-S13.pdf | |
| ECC10DTKI-S288 | CONN EDGECARD 20POS .100" | ECC10DTKI-S288.pdf | |
| HBC18DRES-S93 | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | HBC18DRES-S93.pdf | |
| PMXB40UNE | MOSFET N-CH 12V 3.2A 3DFN | PMXB40UNE.pdf | |
| PIC16LF1512-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF1512-I/SO.pdf | |
| MC33199DR2 | 1/0 Driver ISO 9141 14-SOICN | MC33199DR2.pdf | |
| RP10-2412DE/M1-HC | CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12V | RP10-2412DE/M1-HC.pdf | |
| V110B36T200BL | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | V110B36T200BL.pdf | |
| D38999/24FH53PN-LC | 53 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FH53PN-LC.pdf | |
| PL50-1 | TPS Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | PL50-1.pdf | |
| T38118-24-0 | 24 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38118-24-0.pdf | |
| 1874540000 | 4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1874540000.pdf |