| Manufacturer Part Number: | WBR4-150A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 78 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR4-150A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR4-150A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 78 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 18mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia x 0.880" L (8.64mm x 22.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR4-150A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR4-150A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR4-150A is new and unused, you can buy WBR4-150A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR4-150A.
| SR122A120GAR | 12pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR122A120GAR.pdf | |
| CWR26HB226MCGZ\HR | 22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2711 (6728 Metric) 275 mOhm 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) | CWR26HB226MCGZ\HR.pdf | |
| SIT8009BI-83-25E-125.000000Y | OSC XO 2.5V 125MHZ OE | SIT8009BI-83-25E-125.000000Y.pdf | |
| MM3Z5V1ST1G | Zener Diode 5.1V 300mW ±2% Surface Mount SOD-323 | MM3Z5V1ST1G.pdf | |
| LP5900SDX-1.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA 6-WSON (2.2x2.5) | LP5900SDX-1.5/NOPB.pdf | |
| MOC119 | Optoisolator Darlington Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP | MOC119.pdf | |
| SML-S13RTT86 | Infrared (IR) Emitter 850nm 1.4V 30mA 1.5mW/sr @ 20mA 1206 (3216 Metric) | SML-S13RTT86.pdf | |
| MX6SWT-H1-0000-000BB4 | LED Lighting XLamp® MX-6S White 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-H1-0000-000BB4.pdf | |
| XHP70A-00-0000-0D0UM20CB | LED Lighting Xlamp® XHP70 White, Cool 6500K 12V 1.05A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP70A-00-0000-0D0UM20CB.pdf | |
| OSTHW175052 | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | OSTHW175052.pdf | |
| AF2010JK-0730KL | RES SMD 30K OHM 5% 3/4W 2010 | AF2010JK-0730KL.pdf | |
| RT1206CRB0710K7L | RES SMD 10.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRB0710K7L.pdf | |
| TNPU08057K87AZEN00 | RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 | TNPU08057K87AZEN00.pdf | |
| YC248-FR-07464KL | RES ARRAY 8 RES 464K OHM 1606 | YC248-FR-07464KL.pdf | |
| CPCC07R4700JE66 | RES 0.47 OHM 7W 5% RADIAL | CPCC07R4700JE66.pdf |