| Manufacturer Part Number: | WBR300-35A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 300µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.45 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR300-35A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR300-35A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 300µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.45 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 195mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.470" Dia x 1.320" L (11.94mm x 33.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR300-35A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR300-35A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR300-35A is new and unused, you can buy WBR300-35A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR300-35A.
| MALREKB05JS468D00K | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS468D00K.pdf | |
| ECW-F6683JL | 0.068µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.610" L x 0.291" W (15.50mm x 7.40mm) | ECW-F6683JL.pdf | |
| 74HC4049DB,118 | Inverter IC 6 Channel 16-SSOP | 74HC4049DB,118.pdf | |
| SN74LVT16835DLR | IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP | SN74LVT16835DLR.pdf | |
| RN-093.3S/HP | CONV DC/DC 1.25W 09VIN 3.3VOUT | RN-093.3S/HP.pdf | |
| VI-JND-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-JND-MX-F1.pdf | |
| AC2010FK-07200RL | RES SMD 200 OHM 1% 3/4W 2010 | AC2010FK-07200RL.pdf | |
| 91-569743-35S | JTP02RE-12-35S-023 W/ PCB CON | 91-569743-35S.pdf | |
| D38999/26MD19SC | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MD19SC.pdf | |
| TV06RQK-17-22SA-LC | TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) SKT RE | TV06RQK-17-22SA-LC.pdf | |
| RT1206CRD07280RL | RES SMD 280 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD07280RL.pdf | |
| TNPW251252R3BEEY | RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW251252R3BEEY.pdf | |
| CRCW12066R20JNEAIF | RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW12066R20JNEAIF.pdf |