| Manufacturer Part Number: | WBR25-50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 15.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR25-50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR25-50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 25µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15.5 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 35mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia x 0.760" L (8.64mm x 19.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR25-50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR25-50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR25-50A is new and unused, you can buy WBR25-50A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR25-50A.
| 08055A681K4T2A | 680pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 08055A681K4T2A.pdf | |
| M39003/09-0227/TR | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 95 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0227/TR.pdf | |
| LELBXK111-39748-20-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LELBXK111-39748-20-V.pdf | |
| EBA22DCWN-S288 | CONN EDGECARD 44POS .125" | EBA22DCWN-S288.pdf | |
| NCP692MN25T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 6-DFN (3x3) | NCP692MN25T2G.pdf | |
| CS8321YDP3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA D2PAK-3 | CS8321YDP3.pdf | |
| G6SK-2G DC5 | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | G6SK-2G DC5.pdf | |
| EMA36DTMZ-S273 | CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD | EMA36DTMZ-S273.pdf | |
| CA3102E22-12PBF80A34 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102E22-12PBF80A34.pdf | |
| 97-3107A20-18SZ-940 | AB 9C 6#16, 3#12 SKT PLUG | 97-3107A20-18SZ-940.pdf | |
| TVP00DT-17-99SB-LC | TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP | TVP00DT-17-99SB-LC.pdf | |
| TVS07RS-23-53A | TV 53C 53#20 PIN J/N RECP | TVS07RS-23-53A.pdf | |
| 961236-6300-AR-PR | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 961236-6300-AR-PR.pdf | |
| TMMH-114-06-G-T | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | TMMH-114-06-G-T.pdf |