| Manufacturer Part Number: | WBR2000-25A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR2000-25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR2000-25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2000µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 230 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 720mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR2000-25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR2000-25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR2000-25A is new and unused, you can buy WBR2000-25A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR2000-25A.
| TAP106M020CCS | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V Radial 2.9 Ohm 0.217" Dia (5.50mm) | TAP106M020CCS.pdf | |
| 40011000000 | FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL | 40011000000.pdf | |
| GSA14DTAT | CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD | GSA14DTAT.pdf | |
| 1N4923 | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4923.pdf | |
| BCX19LT1G | TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 | BCX19LT1G.pdf | |
| IRF7755TRPBF | MOSFET 2P-CH 20V 3.9A 8TSSOP | IRF7755TRPBF.pdf | |
| STM8S207K8T3CTR | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH | STM8S207K8T3CTR.pdf | |
| AS4C16M16SA-6TAN | IC SDRAM 16MX16 166MHZ 54TSOP | AS4C16M16SA-6TAN.pdf | |
| SC1453ISK1.5TRT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | SC1453ISK1.5TRT.pdf | |
| KJB6T17J35HA | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T17J35HA.pdf | |
| TVP00DZ-21-35SC-LC | TV 79C 79#22D SKT RECP | TVP00DZ-21-35SC-LC.pdf | |
| FN9244E-12-06 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | FN9244E-12-06.pdf | |
| 0387044504 | 4 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387044504.pdf |