| Manufacturer Part Number: | WBR2000-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 270 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR2000-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR2000-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2000µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 270 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 660mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.470" Dia x 1.570" L (11.94mm x 39.88mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR2000-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR2000-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR2000-16A is new and unused, you can buy WBR2000-16A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR2000-16A.
| CD6ED620GO3 | 62pF Mica Capacitor 500V Radial 0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm) | CD6ED620GO3.pdf | |
| 10113949-M0E-50DLF | XCEDE 3W RGHT 2PVH 8COL | 10113949-M0E-50DLF.pdf | |
| GCM24DCSN | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | GCM24DCSN.pdf | |
| SG-8002CA-SCB | 1MHz ~ 125MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 45mA Standby | SG-8002CA-SCB.pdf | |
| MCP40D17T-503E/LT | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6 | MCP40D17T-503E/LT.pdf | |
| AGL400V2-FGG484 | IC FPGA 194 I/O 484FBGA | AGL400V2-FGG484.pdf | |
| MB91F526KSBPMC-GSE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F526KSBPMC-GSE1.pdf | |
| LT1460LHS8-2.5#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.2% 40mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1460LHS8-2.5#PBF.pdf | |
| VE-BNM-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VE-BNM-CV-F3.pdf | |
| CENB1010A0551Q01 | 5V 10W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | CENB1010A0551Q01.pdf | |
| ERJ-6ENF3160V | RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6ENF3160V.pdf | |
| C48-00R18-14S6-102 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | C48-00R18-14S6-102.pdf | |
| 614-93-316-31-007000 | CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD | 614-93-316-31-007000.pdf | |
| CRCW080537R4FKTC | RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080537R4FKTC.pdf | |
| RNF14DTC23K7 | RES 23.7K OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTC23K7.pdf |