| Manufacturer Part Number: | WBR20-350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 20µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 10 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR20-350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR20-350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 20µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 90mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.520" Dia x 1.570" L (13.21mm x 39.88mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR20-350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR20-350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR20-350A is new and unused, you can buy WBR20-350A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR20-350A.
| C0603C181K1GACTU | 180pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C181K1GACTU.pdf | |
| MKP1841351405 | 0.051µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1841351405.pdf | |
| 744104 | 167µH Unshielded Toroidal Inductor 1.35A 400 mOhm Max Radial | 744104.pdf | |
| MC12026ADR2G | IC PRESCALER DUAL 1.1GHZ 8-SOIC | MC12026ADR2G.pdf | |
| XC3S250E-5TQG144C | IC FPGA 108 I/O 144TQFP | XC3S250E-5TQG144C.pdf | |
| RKS5R0E | 5 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 100W Solder Lug | RKS5R0E.pdf | |
| RER70F2211RC02 | RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 20W | RER70F2211RC02.pdf | |
| RBB106DHHD-S578 | EDGECARD 212POS .050 SLD W/POSTS | RBB106DHHD-S578.pdf | |
| MS3116J22-21P | 21 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | MS3116J22-21P.pdf | |
| 7-146486-5 | 50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 7-146486-5.pdf | |
| 4-216393-0 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold-Palladium | 4-216393-0.pdf | |
| 4-146306-0 | 40 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 4-146306-0.pdf |