| Manufacturer Part Number: | WBR20-150A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 20µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 15.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR20-150A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR20-150A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 20µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15.5 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 50mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.320" L (10.16mm x 33.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR20-150A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR20-150A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR20-150A is new and unused, you can buy WBR20-150A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR20-150A.
| C0805C209C2GACTU | 2pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C209C2GACTU.pdf | |
| LD061C104KAB4A | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | LD061C104KAB4A.pdf | |
| EEM40DTMN-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | EEM40DTMN-S189.pdf | |
| RCM31DTBD | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | RCM31DTBD.pdf | |
| VE-B22-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-B22-CX-S.pdf | |
| VI-260-EU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-260-EU-F1.pdf | |
| ERA-2AEB2321X | RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2AEB2321X.pdf | |
| 43-01071 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 43-01071.pdf | |
| FGN.0F.305.CLC | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGN.0F.305.CLC.pdf | |
| 97-3106B24-20SZ-417 | AB 11C 9#16, 2#12 SKT PLUG | 97-3106B24-20SZ-417.pdf | |
| RHC2512FT53R6 | RES SMD 53.6 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT53R6.pdf |