| Manufacturer Part Number: | WBR2-450A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 102 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR2-450A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR2-450A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2µF | |
| Tolerance | -10%, +50% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 102 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 30mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.000" L (10.16mm x 25.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR2-450A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR2-450A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR2-450A is new and unused, you can buy WBR2-450A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR2-450A.
| MKP1848625454P4 | 25µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) | MKP1848625454P4.pdf | |
| 0216004.HXP | FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM | 0216004.HXP.pdf | |
| FDMS7600AS | MOSFET 2N-CH 30V 12A/22A POWER56 | FDMS7600AS.pdf | |
| TOP222G | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 100kHz 8-SMD | TOP222G.pdf | |
| RP10-1205DA/N-HC | CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT | RP10-1205DA/N-HC.pdf | |
| VE-B52-EU-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-B52-EU-S.pdf | |
| VI-J1X-CW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VI-J1X-CW-F1.pdf | |
| MI-J64-MY-F4 | CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W | MI-J64-MY-F4.pdf | |
| TV07RW-21-121PD-P1 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RW-21-121PD-P1.pdf | |
| CA06PG14S-6SB44 | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA06PG14S-6SB44.pdf | |
| D38999/20JJ90BA | CTV 46C MIXED SKT RECP | D38999/20JJ90BA.pdf | |
| D38999/26FE35PD-LC | 55 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FE35PD-LC.pdf | |
| CRCW2010768RFKEF | RES SMD 768 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010768RFKEF.pdf |