| Manufacturer Part Number: | WBR1000-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 530 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR1000-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR1000-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 530 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 420mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.320" L (10.16mm x 33.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR1000-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR1000-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR1000-16A is new and unused, you can buy WBR1000-16A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR1000-16A.
| VJ0603Y473KXXAC | 0.047µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y473KXXAC.pdf | |
| VJ0805D4R7CXCAC | 4.7pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D4R7CXCAC.pdf | |
| F951E225MAAAQ2 | 2.2µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 1206 (3216 Metric) 3.2 Ohm 0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm) | F951E225MAAAQ2.pdf | |
| VE-J6T-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VE-J6T-IX-S.pdf | |
| MCR18EZPF2000 | RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZPF2000.pdf | |
| TV07DZ-25-43SD | 43 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07DZ-25-43SD.pdf | |
| GTC06A-20-18P | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | GTC06A-20-18P.pdf | |
| BACC45FT16-24S6H | 24 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | BACC45FT16-24S6H.pdf | |
| FX2CA2-120P-1.27DSA(71) | CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM | FX2CA2-120P-1.27DSA(71).pdf | |
| 1639830000 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1639830000.pdf | |
| NE13008000J0G | 13 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole, Kinked Pin | NE13008000J0G.pdf | |
| RHC2512FT9R09 | RES SMD 9.09 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT9R09.pdf | |
| RR1220P-5362-B-M-T5 | RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RR1220P-5362-B-M-T5.pdf | |
| YC324-FK-077K5L | RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 2012 | YC324-FK-077K5L.pdf |