| Manufacturer Part Number: | WBR10-150A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 31 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR10-150A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR10-150A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | -10%, +100% | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 31 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 34mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 0.880" L (10.16mm x 22.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR10-150A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR10-150A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR10-150A is new and unused, you can buy WBR10-150A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR10-150A.
| BFC237514104 | 0.1µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm) | BFC237514104.pdf | |
| 345-024-541-202 | CARDEDGE 24POS DUAL .100 GREEN | 345-024-541-202.pdf | |
| MB90428GCPFV-GS-247 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90428GCPFV-GS-247.pdf | |
| CD74HC688M | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SOIC | CD74HC688M.pdf | |
| 306-030-526-102 | CONN CARD EDGE 30POS .156 GREEN | 306-030-526-102.pdf | |
| AIT6E36-10PWC | ER 48C 48#16 PIN PLUG | AIT6E36-10PWC.pdf | |
| 10-107640-56P | 85 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | 10-107640-56P.pdf | |
| C146 10F016 500 1 | CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 PG21 | C146 10F016 500 1.pdf | |
| 463-10-236-00-001101 | 36 Position Header Strip Connector Slotted Gold | 463-10-236-00-001101.pdf | |
| T38073-15-0 | 15 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38073-15-0.pdf | |
| VF46525100J0G | 46 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | VF46525100J0G.pdf | |
| MCU08050D2152BP100 | RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D2152BP100.pdf |