| Manufacturer Part Number: | W93-X112-40V |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR MAG-HYDR 40A 250VAC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | W93-X112-40V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-W93-X112-40V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Circuit Breakers Relay Products | |
| 3D Model | 1-1393255-1.pdf | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays | |
| Series | W9 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 40A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Number of Poles | 3 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 8 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | W93-X112-40V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
W93-X112-40V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of W93-X112-40V is new and unused, you can buy W93-X112-40V TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for W93-X112-40V.
| ELXR401LGC392MEB5M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | ELXR401LGC392MEB5M.pdf | |
| CA-301 13.5000M-C:PBFREE | 13.5MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial | CA-301 13.5000M-C:PBFREE.pdf | |
| SIT8924BA-12-33E-30.000000D | OSC XO 3.3V 30MHZ OE | SIT8924BA-12-33E-30.000000D.pdf | |
| DEA252450BT-2080B2 | FILTER BANDPASS 2.4 GHZ | DEA252450BT-2080B2.pdf | |
| LM3S1816-IQR50-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S1816-IQR50-C3.pdf | |
| VI-24H-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-24H-MW-F2.pdf | |
| CRGH0805F13R3 | RES SMD 13.3 OHM 1% 1/3W 0805 | CRGH0805F13R3.pdf | |
| CTVPS00RF-11-99PD | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-11-99PD.pdf | |
| FCC17E09SA21B | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17E09SA21B.pdf | |
| 892-70-058-10-004101 | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 892-70-058-10-004101.pdf | |
| 581 06 30 007 | 32 (30 + 2 Coax) Positions Header, Shrouded Connector Panel Mount, Through Hole, Right Angle Gold | 581 06 30 007.pdf | |
| Y162425R0000C23W | RES SMD 25 OHM 0.25% 1/5W 0805 | Y162425R0000C23W.pdf |