| Manufacturer Part Number: | VT6045C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT6045C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT6045C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 640mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT6045C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT6045C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT6045C-M3/4W is new and unused, you can buy VT6045C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT6045C-M3/4W.
| 947D391K112CERSN | 390µF Film Capacitor 230V 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 3.937" Dia (100.00mm) | 947D391K112CERSN.pdf | |
| 3KASMC20AHE3/57T | TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB | 3KASMC20AHE3/57T.pdf | |
| S10K175E2 | VARISTOR 270V 3.5KA DISC 10MM | S10K175E2.pdf | |
| 17011101201 | 110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 17011101201.pdf | |
| EBA10DCTS | CONN EDGECARD 20POS .125" | EBA10DCTS.pdf | |
| GMC10DRXS-S734 | CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD | GMC10DRXS-S734.pdf | |
| MA2Q73800L | Diode Schottky 40V 1.5A Surface Mount NMiniP2-J1 | MA2Q73800L.pdf | |
| XCS30-3VQ100C | IC FPGA 77 I/O 100VQFP | XCS30-3VQ100C.pdf | |
| UL64064-L12 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module - White, Warm Round | UL64064-L12.pdf | |
| XPGWHT-L1-0000-00BE7 | LED Lighting XLamp® XP-G White, Warm 3000K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGWHT-L1-0000-00BE7.pdf | |
| 3386G-1-222 | 2.2k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3386G-1-222.pdf | |
| VI-BWL-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-BWL-IW-B1.pdf | |
| MS27468T15F5SA-LC | 5 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T15F5SA-LC.pdf | |
| FX2CA1-40P-1.27DSA(71) | CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM | FX2CA1-40P-1.27DSA(71).pdf | |
| 311-83-130-41-001101 | 30 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 311-83-130-41-001101.pdf |