| Manufacturer Part Number: | VT5200-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT5200-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT5200-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT5200-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT5200-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT5200-E3/4W is new and unused, you can buy VT5200-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT5200-E3/4W.
| IUGN6-1-52-1.00 | CIR BRKR MAG-HYDR 1A TOGGLE | IUGN6-1-52-1.00.pdf | |
| 88903-123LF | METRAL HDR SIG 2MX5R | 88903-123LF.pdf | |
| ASM10DTBS | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | ASM10DTBS.pdf | |
| Z8F3221AN020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | Z8F3221AN020SG.pdf | |
| NS9750B-0-C125 | IC NET+ARM NS9750-0 352BGA | NS9750B-0-C125.pdf | |
| MPC5777C-416DS | MPC5777C Qorivva MCU 32-Bit e200 Embedded Evaluation Board | MPC5777C-416DS.pdf | |
| MCS04020C6984FE000 | RES SMD 6.98M OHM 1% 1/10W 0402 | MCS04020C6984FE000.pdf | |
| CTV07RF-19-88SB-S2 | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RF-19-88SB-S2.pdf | |
| TV06DZ-9-98JD-LC | TV 3C 3#20 SKT PLUG | TV06DZ-9-98JD-LC.pdf | |
| D38999/20WF35PC-LC | 66 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | D38999/20WF35PC-LC.pdf | |
| 1756360000 | 14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1756360000.pdf | |
| RC0100FR-075M76L | RES SMD 5.76M OHM 1% 1/32W 01005 | RC0100FR-075M76L.pdf | |
| CRCW121035K7FKEAHP | RES SMD 35.7K OHM 1% 3/4W 1210 | CRCW121035K7FKEAHP.pdf |