| Manufacturer Part Number: | VT40L45PW-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT40L45PW-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT40L45PW-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3PW | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT40L45PW-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT40L45PW-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT40L45PW-M3/4W is new and unused, you can buy VT40L45PW-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT40L45PW-M3/4W.
| RBM25DRTH-S13 | CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND | RBM25DRTH-S13.pdf | |
| TSL0808RA-472JR13-PF | 4.7mH Unshielded Inductor 130mA 12.2 Ohm Max Radial | TSL0808RA-472JR13-PF.pdf | |
| HCPL-314J-500E | 600mA Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 2 Channel 16-SO | HCPL-314J-500E.pdf | |
| 1220A | LOCK WASHER BLACK FOR 3/8 THREAD | 1220A.pdf | |
| VE-J0K-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-J0K-MX-F2.pdf | |
| ACC06E-24-17SB(025)(A24) | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | ACC06E-24-17SB(025)(A24).pdf | |
| TV07DT-25-24PB-LC | TV 24C 12#16 12#12 PIN J/N REC | TV07DT-25-24PB-LC.pdf | |
| CPMC-68-3 | BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp or Solder | CPMC-68-3.pdf | |
| 61082-102400LF | 100 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 61082-102400LF.pdf | |
| RG2012V-2210-P-T1 | RES SMD 221 OHM 0.02% 1/8W 0805 | RG2012V-2210-P-T1.pdf | |
| RG2012V-5361-B-T1 | RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012V-5361-B-T1.pdf | |
| YC162-FR-071K05L | RES ARRAY 2 RES 1.05K OHM 0606 | YC162-FR-071K05L.pdf | |
| CMF656K0000BERE | RES 6K OHM 1.5W 0.1% AXIAL | CMF656K0000BERE.pdf |