| Manufacturer Part Number: | VT4060C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT4060C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT4060C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 6mA @ 60V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT4060C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT4060C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT4060C-E3/4W is new and unused, you can buy VT4060C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT4060C-E3/4W.
| EMC05DRYN-S93 | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | EMC05DRYN-S93.pdf | |
| SIT1602BC-12-33S-12.000000D | 12MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Standby (Power Down) | SIT1602BC-12-33S-12.000000D.pdf | |
| DDZ9689S-7 | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | DDZ9689S-7.pdf | |
| SN74AUC2G240DCTR | Buffer, Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SM8 | SN74AUC2G240DCTR.pdf | |
| S-1112B21MC-L6GTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 150mA SOT-23-5 | S-1112B21MC-L6GTFG.pdf | |
| VI-274-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VI-274-CX-B1.pdf | |
| C48-00R18Y31P7-402 | 31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | C48-00R18Y31P7-402.pdf | |
| PT06E-12-3S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06E-12-3S.pdf | |
| L177SDE09SVF | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | L177SDE09SVF.pdf | |
| A-SATA/7-F-AO-D-02-01-R | SATA CONNECTOR | A-SATA/7-F-AO-D-02-01-R.pdf | |
| RT0805BRC0719K6L | RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC0719K6L.pdf | |
| RG2012P-1051-B-T1 | RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012P-1051-B-T1.pdf | |
| RLR07C1100GMRSL | RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C1100GMRSL.pdf |