| Manufacturer Part Number: | VT4045C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT4045C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT4045C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT4045C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT4045C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT4045C-M3/4W is new and unused, you can buy VT4045C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT4045C-M3/4W.
| SG-210STF 38.4000ML0 | 38.4MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.6 V ~ 3.6 V 2.2mA Standby (Power Down) | SG-210STF 38.4000ML0.pdf | |
| AD7607BSTZ | Data Acquisition System (DAS), ADC 14 bit 200k SPI, DSP 64-LQFP (10x10) | AD7607BSTZ.pdf | |
| LIA101 | Isolation Amplifier 2 Circuit 16-DIP | LIA101.pdf | |
| MAX1607ETB+T | IC USB SWITCH CURR LIMIT 10TDFN | MAX1607ETB+T.pdf | |
| VND7012AYTR | IC DVR HIGH SIDE PWRSSO36 | VND7012AYTR.pdf | |
| VTD48EH040T025A00 | VTM48EH040x025A00 VI Chip® VTM® DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board | VTD48EH040T025A00.pdf | |
| 2-1423161-8 | RELAY TIME DELAY | 2-1423161-8.pdf | |
| CR0402-FX-8453GLF | RES SMD 845K OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-8453GLF.pdf | |
| TVS07RF-25-61JD | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVS07RF-25-61JD.pdf | |
| FGG.0B.304.CLAD21Z | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.0B.304.CLAD21Z.pdf | |
| 929841-01-40-10 | 40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929841-01-40-10.pdf | |
| TNPW1206390RBEEN | RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW1206390RBEEN.pdf | |
| TNPW251230K0BEEG | RES SMD 30K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW251230K0BEEG.pdf | |
| CMF5556K000FKEK | RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5556K000FKEK.pdf |