| Manufacturer Part Number: | VT4045BP-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9360 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT4045BP-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT4045BP-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT4045BP-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT4045BP-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT4045BP-M3/4W is new and unused, you can buy VT4045BP-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT4045BP-M3/4W.
| CDR04BP152BKZMAT | 1500pF 100V Ceramic Capacitor BP 1812 (4532 Metric) 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm) | CDR04BP152BKZMAT.pdf | |
| 62O152MBFCH | 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | 62O152MBFCH.pdf | |
| 0JTD250.XXID | FUSE CRTRDGE 250A 600VAC/500VDC | 0JTD250.XXID.pdf | |
| 5532600-6 | CONN SEC II 19 POS 100 C/L R/A | 5532600-6.pdf | |
| GMC18DREH-S734 | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | GMC18DREH-S734.pdf | |
| TA-44.000MDE-T | 44MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8V Enable/Disable | TA-44.000MDE-T.pdf | |
| CXB1304-0000-000N0UB240G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1304 White, Neutral Square | CXB1304-0000-000N0UB240G.pdf | |
| VE-J3P-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-J3P-IY-F1.pdf | |
| V24A12T500BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W | V24A12T500BG3.pdf | |
| RER75F6191RC02 | RES CHAS MNT 6.19K OHM 1% 30W | RER75F6191RC02.pdf | |
| ACS06E24-24P-003 | AC 16C 16#16 PIN PLUG | ACS06E24-24P-003.pdf | |
| CA3106E36-A34SF80 | 52 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E36-A34SF80.pdf |