| Manufacturer Part Number: | VT3080CHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT3080CHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT3080CHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT3080CHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT3080CHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT3080CHM3/4W is new and unused, you can buy VT3080CHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT3080CHM3/4W.
| RCC50DREI | CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET | RCC50DREI.pdf | |
| IRFR6215TRL | MOSFET P-CH 150V 13A DPAK | IRFR6215TRL.pdf | |
| CY8C3244AXI-153T | 8051 PSOC® 3 CY8C32xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3244AXI-153T.pdf | |
| A8512EETTR-T | LED Driver IC 6 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 28-QFN/MLP (5x5) | A8512EETTR-T.pdf | |
| TPS5401DGQT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | TPS5401DGQT.pdf | |
| VE-B0W-IY | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-B0W-IY.pdf | |
| MCR25JZHF2550 | RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1210 | MCR25JZHF2550.pdf | |
| 97-3106U18-1S | AB 10C 10#16 SKT PLUG | 97-3106U18-1S.pdf | |
| 350-80-136-00-019101 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 350-80-136-00-019101.pdf | |
| RT0805CRB075K49L | RES SMD 5.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRB075K49L.pdf | |
| CR2512-FX-2490ELF | RES SMD 249 OHM 1% 1W 2512 | CR2512-FX-2490ELF.pdf | |
| M55342H12B665ART1 | RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342H12B665ART1.pdf | |
| RNF18FTC57K6 | RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNF18FTC57K6.pdf | |
| CMF55665R00BERE70 | RES 665 OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55665R00BERE70.pdf | |
| RNC55H2490FSR36 | RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H2490FSR36.pdf |