| Manufacturer Part Number: | VT3060G-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT3060G-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT3060G-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 850µA @ 60V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT3060G-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT3060G-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT3060G-M3/4W is new and unused, you can buy VT3060G-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT3060G-M3/4W.
| VJ0805D181JXBAR | 180pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D181JXBAR.pdf | |
| VJ0805D511FXAAT | 510pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D511FXAAT.pdf | |
| M39003/03-0438/HSD | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-0438/HSD.pdf | |
| ASTMHTV-8.000MHZ-ZK-E-T3 | 8MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-8.000MHZ-ZK-E-T3.pdf | |
| TS7003ITD833T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-TDFN-EP (3x3) | TS7003ITD833T.pdf | |
| 70V35L20PFI | IC SRAM 144KBIT 20NS 100TQFP | 70V35L20PFI.pdf | |
| MAX6375UR26+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MAX6375UR26+T.pdf | |
| KNAC3614B | Lens Clear Wide Flood Screw | KNAC3614B.pdf | |
| RGS2K5E | 2.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 75W Solder Lug | RGS2K5E.pdf | |
| MP1-3Y-3Y-35 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP1-3Y-3Y-35.pdf | |
| HCC60DRTN-S93 | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | HCC60DRTN-S93.pdf | |
| MS3450W18-10PX | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3450W18-10PX.pdf | |
| KJB0T13W98AB | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T13W98AB.pdf | |
| 172-E15-213R011 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 172-E15-213R011.pdf | |
| RN60D12R7FRSL | RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D12R7FRSL.pdf |