| Manufacturer Part Number: | VT3060C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT3060C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT3060C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT3060C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT3060C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT3060C-E3/4W is new and unused, you can buy VT3060C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT3060C-E3/4W.
| EKMM250VSN223MA35T | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM250VSN223MA35T.pdf | |
| E32D101HPN152MA41M | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 80.9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPN152MA41M.pdf | |
| SIT8008AC-23-33E-11.289600E | OSC XO 3.3V 11.2896MHZ OE | SIT8008AC-23-33E-11.289600E.pdf | |
| FGP30CHE3/54 | Diode Standard 150V 3A Through Hole DO-204AC (DO-15) | FGP30CHE3/54.pdf | |
| SP485REN-L/TR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP485REN-L/TR.pdf | |
| SN74145NSRE4 | Decoder 1 x 4:10 16-SO | SN74145NSRE4.pdf | |
| LT1763IDE-3.3#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 12-DFN (4x3) | LT1763IDE-3.3#TRPBF.pdf | |
| VE-BTH-EY | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VE-BTH-EY.pdf | |
| CR0402-JW-681GLF | RES SMD 680 OHM 5% 1/16W 0402 | CR0402-JW-681GLF.pdf | |
| MS3110E14-18SY | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3110E14-18SY.pdf | |
| TXR58AB00-1606AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 7/8-20 UNEF-2B 16, 16S | TXR58AB00-1606AI.pdf | |
| 87345-470HLF | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87345-470HLF.pdf | |
| LP209102 | 2 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | LP209102.pdf |