| Manufacturer Part Number: | VT3045CBP-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT3045CBP-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT3045CBP-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Featured Product | TMBS® Rectifiers | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT3045CBP-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT3045CBP-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT3045CBP-M3/4W is new and unused, you can buy VT3045CBP-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT3045CBP-M3/4W.
| RMC13DRYS | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | RMC13DRYS.pdf | |
| A-DVI-1010-1-02-R | DVI-I, Dual Link Receptacle Connector 29 Position Through Hole, Vertical | A-DVI-1010-1-02-R.pdf | |
| 2EZ3.6D10/TR8 | Zener Diode 3.6V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ3.6D10/TR8.pdf | |
| RSEN-2250 | EMI FILTER 250VAC 250A SCREW TER | RSEN-2250.pdf | |
| EP20K60EQC240-1X | IC FPGA 151 I/O 240QFP | EP20K60EQC240-1X.pdf | |
| MAX352EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-PDIP | MAX352EPE.pdf | |
| SN74F521DWG4 | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SOIC | SN74F521DWG4.pdf | |
| LTC3852EUDD#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-QFN (3x5) | LTC3852EUDD#PBF.pdf | |
| V72B24T250B3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W | V72B24T250B3.pdf | |
| ERJ-3EKF14R0V | RES SMD 14 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF14R0V.pdf | |
| KJA7T25W37SNL | 37 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJA7T25W37SNL.pdf | |
| Y162850K0000Q0R | RES SMD 50K OHM 0.02% 3/4W 2512 | Y162850K0000Q0R.pdf | |
| WHB150FET | RES 150 OHM 1W 1% AXIAL | WHB150FET.pdf | |
| RNMF12FTD1K78 | RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL | RNMF12FTD1K78.pdf |