| Manufacturer Part Number: | VT2060G-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT2060G-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT2060G-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT2060G-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT2060G-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT2060G-M3/4W is new and unused, you can buy VT2060G-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT2060G-M3/4W.
| C0603C479K3GACTU | 4.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C479K3GACTU.pdf | |
| GCC44DRYS-S93 | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | GCC44DRYS-S93.pdf | |
| 501DBB-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 6.5mA Enable/Disable | 501DBB-ACAF.pdf | |
| 1N5367AE3/TR8 | Zener Diode 43V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5367AE3/TR8.pdf | |
| STK22C48-SF25TR | IC NVSRAM 16KBIT 25NS 28SOIC | STK22C48-SF25TR.pdf | |
| LM2676S-3.3 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2676S-3.3.pdf | |
| IZ1212SA | DC/DC CONVERTER 12V 3W | IZ1212SA.pdf | |
| MP6-1D-1E-1L-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-1D-1E-1L-00.pdf | |
| ERJ-P6WJ164V | RES SMD 160K OHM 5% 1/2W 0805 | ERJ-P6WJ164V.pdf | |
| TVPS00RK-25-61SB-LC | TV 61C 61#20 SKT RECP | TVPS00RK-25-61SB-LC.pdf | |
| RT1206DRE0716RL | RES SMD 16 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE0716RL.pdf | |
| RCS04025K90FKED | RES SMD 5.9K OHM 1% 1/5W 0402 | RCS04025K90FKED.pdf |