| Manufacturer Part Number: | VT2045C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT2045C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT2045C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT2045C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT2045C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT2045C-M3/4W is new and unused, you can buy VT2045C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT2045C-M3/4W.
| UGB1H6R8KHM | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UGB1H6R8KHM.pdf | |
| 593D475X0025B2TE3 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 25V 1411 (3528 Metric) 1.5 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 593D475X0025B2TE3.pdf | |
| CPP11-51-15.0A-36686-15-V | CIR BRKR MAG-HYDR 15A PUSH-PULL | CPP11-51-15.0A-36686-15-V.pdf | |
| NJM317F | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 37 V 1.5A TO-220F | NJM317F.pdf | |
| VE-27Y-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-27Y-EW-S.pdf | |
| MPB125-4250 | AC/DC CNVRTR 2.5V 5V +/-12V 125W | MPB125-4250.pdf | |
| HS2P9M26 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp or Solder Gold | HS2P9M26.pdf | |
| PT04SE20-16S | PTSE 16C 16#16 SKT RECP | PT04SE20-16S.pdf | |
| BACC63BV12B3SN | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BV12B3SN.pdf | |
| 97-3108A16-12P-417 | AB 1C 1#4 PIN PLUG | 97-3108A16-12P-417.pdf | |
| CA3108E22-22PF80 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108E22-22PF80.pdf | |
| CTV07RW-19-88SA-S3 | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-19-88SA-S3.pdf | |
| 5109/POM | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup | 5109/POM.pdf | |
| GZC34DFBN-M30 | 68 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | GZC34DFBN-M30.pdf | |
| 64-9518-11 | CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD | 64-9518-11.pdf |