| Manufacturer Part Number: | VT1045CHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 5A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT1045CHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT1045CHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT1045CHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT1045CHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT1045CHM3/4W is new and unused, you can buy VT1045CHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT1045CHM3/4W.
| KRM31FR61E106KH01K | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | KRM31FR61E106KH01K.pdf | |
| V20E420PL1T | VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM | V20E420PL1T.pdf | |
| EMA18DTKT | CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD | EMA18DTKT.pdf | |
| HDSP-F503-JK000 | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.1V 10mA 0.508" H x 0.385" W x 0.250" D (12.90mm x 9.79mm x 6.36mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm) | HDSP-F503-JK000.pdf | |
| CXM-6-30-95-9-AA00-F2-2 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-6 White, Warm Rectangle | CXM-6-30-95-9-AA00-F2-2.pdf | |
| LXDC2XQ33A-254 | DC/DC CONVERTER | LXDC2XQ33A-254.pdf | |
| V24B48C200BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | V24B48C200BS2.pdf | |
| RH0251K000FC02 | RES CHAS MNT 1K OHM 1% 25W | RH0251K000FC02.pdf | |
| ABM43DTMI-S189 | CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD | ABM43DTMI-S189.pdf | |
| 71609-306ALF | 12 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle | 71609-306ALF.pdf | |
| 0428195223 | 5 Positions Header, Shrouded Connector 0.394" (10.00mm) Through Hole Gold | 0428195223.pdf | |
| 02-6625-31 | 2 Position DIP, DIL - Header Connector Solder Cup Gold | 02-6625-31.pdf | |
| CRCW201046K4FKEFHP | RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2010 | CRCW201046K4FKEFHP.pdf |